Spektakl "Dziady" cz. II

Utworzono dnia 11.01.2024

10 stycznia 2024r. uczniowie klas 7a,b wybrali się do kina Renesans w Rykach  na spektakl pod tytułem „Dziady” cz. II. Przedstawienie zostało przygotowane przez Katolicki Teatr Edukacji.

Wprawdzie zagrane tradycyjnie jednak zostało uzupełnione nowoczesną multimedialną oprawą i  wywarło na oglądających ogromne wrażenie.

Sztuka przeniosła publiczność w czasy pogańskie ,  przybliżyła młodzieży ludowe wierzenia związane z obrzędem „dziadów”. Ogromne wrażenie poczyniła scenografia, przenosząca widza do początków XIX wieku w klimat pogański.  Aktorzy również wykonali pieśni, które utrzymano  w charakterze kresowego folkloru. Dzięki temu  pozwalały odczuć grozę cmentarnego rytuału.

W widowisku odwołano się do moralności ludowej,  podkreślano  konieczność liczenia się z konsekwencjami popełnionych za życia czynów, w myśl zasady: „Nie ma winy bez kary”. Uczniowie mieli okazję nie tylko przypomnieć sobie treść i problematykę lektury obowiązkowej, rozwijać wyobraźnię, uczyć się odbioru różnych dzieł sztuki, ale też zastanowić nad konsekwencjami swoich decyzji.

W podsumowaniu spektaklu aktorzy apelowali do młodych ludzi, by dawali szansę poezji polskich romantyków, ponieważ odnosi się ona do uczuć, które są niezmienne i niezależne od czasów, w których żyjemy.

Wspaniała gra aktorów  na długo pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli.

Twórcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Beata Maszkiewicz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.