Tablica w Czernicu

Tablica w Czernicu  upamiętniająca  zamordowanych w czasie II wojny światowej Żydów

Tablica znajduje się w lesie za miejscowością Czernic w kierunku Grabowa Szlacheckiego. Aby ją zobaczyć, musimy się udać w głąb lasu od głównej drogi. Do pomnika prowadzi leśna droga, którą da się przejechać samochodem. Lokalizację przedstawia poniższe zdjęcie:

Odsłonięcie tablicy nastąpiło w dniu 20 listopada 2013 r. w 70 rocznicę tragedii.

Inicjatorem tablicy jest Fundacja „Pamięć, Która Trwa” .

Na uroczystości odsłonięcia tablicy przybyli m.in. Przedstawiciel Prezydenta RP Jakub Jaskółowski, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Proboszcz Parafii Kłoczew Andrzej Olszewski, Wójt Gminy Kłoczew Zenon Stefanowski, Członek Zarządu Powiatu Ryckiego - Dyrektor Zespołu Szkół w Kłoczewie Antoni Całka, Przewodniczący Rady Gminy Kłoczew Marek Cąkała, Dyrektor Zespołu Szkół w Czernicu Teresa Beczek – Kostyra wraz z uczniami, Przedstawiciele Nadleśnictwa Garwolin, Radni Powiatu Ryckiego, Radni i sołtysi Gminy Kłoczew oraz mieszkańcy Czernica.

Uroczystość prowadził Zbigniew Niziński- prezes Fundacji.

Tablica upamiętnia mord dokonany na 12 Żydach i mieszkance Czernica – Wiktorii Dębek, która ich ukrywała. Egzekucji dokonała niemiecka żandarmeria w dniu 29 czerwca 1943 roku. Tragiczne wydarzenia rozegrały się w domu Wiktorii Dębek. Ciało mieszkanki Czernica spoczęło na cmentarzu parafialnym w Kłoczewie, a zwłoki zamordowanych Żydów pochowano w miejscu, gdzie obecnie znajduje się tablica.

Na tablicy wyryto 3 nazwiska żydowskich rodzin.

Mosze Denderowicz – kupiec z Okrzei był głową rodziny. Zginął w Czernicu wraz trójką dzieci. Jego żonę i córkę zabrano wcześniej do Łukowa. Poniosły śmierć w Treblince.

Jakow Kuperman (kupiec z Okrzei) zginął z dwoma synami.

Siostry Firanka pochodziły z Ryk.

Opracowała: Alicja Koszara -  III b,  rok szkolny 2015/16
Materiał przygotowany pod kierunkiem nauczycielki historii - Teresy Polak