"Jesteśmy urodzeni z defektem polskości."

Utworzono dnia 13.09.2018

"Jesteśmy urodzeni z defektem polskości."

Już kolejny rok nasza szkoła zaangażowała się w akcje Narodowego Czytania zorganizowaną przez Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Tym razem na czynniki pierwsze został rozłożony utwór Stefana Żeromskiego pt. "Przedwiośnie". Swoje talenty recytatorskie oraz muzycznie zaprezentowali przed nami uczniowie zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Swoją obecnością zaszczycili nas również honorowi goście tacy jak: Pan Zenon Stefanowski- Wójt Gminy Kłoczew, Pani Irena Syczewska-Syroka- Radna Gminy Kłoczew, Pani Ewelina Łysoń- Kierownik Centrum Usług Wspólnych oraz Pani Anna Żaczek- Dyrektor GOKu, którzy odczytali kilka fragmentów z powieści Żeromskiego. W klimat lektury wprowadziła nas uczennica klasy VII- Diana Filipek wykonując jeden z utworów Fryderyka Chopina pt. "Nocturne op.9 No.2". Kolejni uczniowie zaprezentowali program słowno-muzyczny z Antologii Niepodległości, a byli to:

-Julia Kiliszek "W listopadzie" aut. Dorota Zygadło
-Alicja Celej "W Warszawie" aut. Czesław Miłosz
-Weronika Piecek "Pieśń o domu" aut. Maria Konopnicka
-Natalia Kwas "Taki kraj" aut. Jan Pietrzak
-Kuba Wojtaś "Moja piosenka" aut. C.K Norwid
-Emilia Mućka "Raport z oblężonego miasta" aut. Zbigniew Herbert
-Patrycja Polak "Białe róże"
-Julia Cąkała "Mazowsze" aut. K.K Baczyński
-Luiza Rodak "Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą" aut. Leopold Staff
   Dekoracja sceny oraz sposób mówienia prezentujących pozwoliły nam na przeniesienie się w odległe czasy walki o niepodległość ojczyzny, a samo wydarzenie przybliżyło nam nie tylko utwór, lecz także postać wybitnego polskiego poety- Stefana Żeromskiego.

Eliza Piwońska, Julia Mąkowska kl. VIII A

Utworzono dnia 13.09.2018, 23:35

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.